11 Ekim 2017 Çarşamba

Mercimeğime Cevizime Dokunma!Günaydınlaaar sevgili dostlar. Sabah kahvesine buyurmaz mısınız 🌿☕. Caaanım ülkemin bereketli topraklarında, hiçbir ülkeye muhtaç olmadan kendimize yetebilecek tarım üretimi yapıyor olmamız gerekiyor değil mi? Dikkatimi çeken hususları paylaşmak ve sizlerin de fikirlerini öğrenmek istiyorum . Cuma günü Migros'tan alışveriş yapıyordum Mercimek alacaktım. Bir bakayım dedim mercimeklerde menşe neresi diye.. Bir de ne göreyim "KANADA" yazıyor.!!!😠 Yuh yaa biz Mercimek ülkesiyiz. Mercimeği fırına vermek gibi deyimlerimiz bile var . Hayırdır mercimeklerimiz fırında yandı da Kanada'ya mı kaldık.👀 Sinir oldum ve al-ma-dım.


Migros'tan çıkınca karşıda baharatçı var, oradan geçerken dedim ki kabuklu ceviz alayım. 25 tl ymiş ceviz. İyi dedim 1 kilo alayım. Bir  sorayım dedim hangi "ŞEHİR" den geliyor diye. Adam demesin mi "ŞİLİ" ben anlık Şile sandım meğer denizaşırı ülke" ŞİLİ" den geliyormuş. Yahu dedim Türkiye ceviz ülkesi ne diye Şili'den geliyor. Adam da Türk malını getirsem alan olmaz pahalı dedi.

Bırak kardeşim bırak almıyorum dedim çıktım. Ertesi gün semt pazarına gittim mis gibi Tire'den köylünün kendi bahçesinden getirdiği cevizi aldım 20 tl ye.

Muzumu da Ananmur muzu aldım geçtim. Yavaş yavaş yok oluyor tarımımız ne kadar acı bir durum bu.

Fırsatınız varsa semt pazarlarını kullanmanız ve alacağınız poşetli ürünlerde menşeine bakmanız iyi olur diye düşünüyorum sevgili dostlar.

Elbette ithalat yapacağız ama bu üretmediğimiz kalemler olmalı değil mi?

Ve merak ediyorum görüşlerinizi. Neler yapıyorsunuz yerli tarım ürünleri ile ilgili , geleceğe dair neler olmalı neler yapılmalı ? Bireysel olarak attığınız adımlar nelerdir?

Sevgiler selamlar30 yorum:

 1. Mercimeği Kanadalılar ülkemiz sayesinde, daha yakın geçmişte tanımışlar ve bize mercimek satar hale gelmişler... Bunları öğrendikçe deliriyorum.Şu aralar Çin sarımsağı çıktı bir de...
  Hepimizin alırken dikkat etmesi lazım tamam da, yerli tohum kullanmak yasak. İsrailden hibrit tohum alıyoruz. Tarım ülkesiyiz güya, ama izlediğimiz politikaları tekrar gözden geçirmek gerekiyor . Biz tarım ürünlerini dışarıdan alan değil, dış piyasanın çoğunu elinde bulunduran ülke olmalıydık ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kahve Telvesi,
   Evet canım şu hibrit tohumlar da mahvediyor geleceğimiz. Kesinlikle tüm düşüncelerine katılıyorum. Böyle düşünen kaygılanan insanların çoğalmasını diliyorum.

   Sil
 2. AynenÖyle oluyor ne yazık ki biz geçen yıl İzmirdeyken pazara gittiğimizde yarım kilo mandalina aldık 50 kuruştu değeri tadına da doyamadık hem gezdik hem yedik alâsı mı bulunur ama işte daha düşük fiyata bilmem dünyanın neresinden ürünler satın alınıyor.
  Topraklarımıza yazık onları işleyen insanlarımıza yazık hatta geleceğimize yazık.
  Ne gerek var örneğin Mısırdan patates almaya ne gerek var ispanyadan portakal ihrac etmeye.
  Ama tüketim devri hem daha çok alınsın hem daha ucuza satılıp yine de daha çok kâr edelim derdindeler.

  Köşe bucak satılan kendi üretimi çaya bile el koyan zabıta amirlerini haber yapmışlardı hatırlar mısınız yaşlı bir amcamızdı elimdeki malı almayın diyerek yalvarıp yakarıyordu neden oluyor tüm bunlar hep bu büyük market ve tüketim yüzünden..

  Çok acıdı içim o haberden dolayı..bi kahvenizi içerim bu arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kiremit Hanem,
   Ya di mi bizim mahsüllerimiz toprağımızın değerinden pek lezzetlidir. Gerçekten ne gerek var dışarıdan almaya. Aynen canım ben de çok sinir oluyorum, o marketlerden de nefret ediyorum ama birşekile kullanmak zorunda kalıyoruz. O esnada da menşeine bakıyorum .
   Kahve şekerli mi olsun tatlım :)

   Sil
 3. Ah ah herşey ithal edilir oldu insanlar bile

  YanıtlaSil
 4. Samanı bile ithal ettiğimiz duyunca ben benlikten çıktım Derya :/
  Saman yahu bu saman....
  Hadi kendimizi besleyemiyoruz kendi gıdalarımızla, hayvanlarımızı da besleyemez olduk.

  Köylü teyzeleri buluyorum pazarda ben, bir avuç sebzesi ne varsa işte alıyorum. Olsun 1 lira pahalı. Onlara destek, gönlüm de bahtiyar ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şebocum valla çıldırıciğiim
   En iyisini yapıyorsun ben de mümkün mertebe gitmeye çalışıyorum pazara ve köylüye ulaşmaya çalışıyorum.

   Sil
 5. Çağ atladık ekonomide!
  Harika yönetiliyoruz!
  Eskiden kendi kendisine yeten 7 ülkeden biriyken şimdi bıraktım mercimeği, cevizi, samanı ithal ediyoruz Derya'cığım biliyorsun zaten. Emin Çölaşan kaç kez yazdı:( Ben de ondan öğrendim.
  Ceviz dediğin gibi çok pahalı, kolesterolü düşürüyor ama kaç kişi 25 lira kilosu olan bir şeyi alabilir? :(
  O değil yerli tohum YASAKLANDI. Dün Halktv'de hangi köydü not almadığım için şu an ismini yazamıyorum 80 yaşındaki kadıncağızlar, adamcağızlar 74 000 (bunu unutmadım)ağacımızı kesecekler buraya maden yapacaklarmış istemiyoruz diyorlardı.
  Her yeri mahvetmeye ant içmiş gibiler, sadece müteahhitler zengin olsun diyorlar herhalde...

  Çok öfkelendim şu an, yorumuma daha fazla yansıtmadan çenemi kapatayım
  çok kötü çok:(((yazık güzelim ülkeye yazık...resmen vatan hainliği tüm yapılanlar

  Sevgiler, selamlar canım ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjdecim ahh canım ne güzel dedin resmen ant içmişler mahvetmeye. Bunun vebali çok ağır. Dediğin gibi müteahhitler zengin olsun diye .. Aç kalınca önce binaları yeriz sonra da müteahhitleri :D Çeneni kapatma arkadaşım :) sevgiler♥

   Sil
 6. Bizdeki üreticiler üç kuruş kazanamasın, ne varsa aracılar kapsın, elalem devlet desteğiyle yürüsün gitsin, tarım ve hayvancılıkla sırtı yere gelmeyecek bizler de Kanada'dan gelenleri yiyelim. Şu ülkede tarim, hayvancışık bir de turizm'e yönelsek bir Allahın kuluna muhtaç olmadan gayet zengin yaşayabilecekken bir takım gözü hırs bürümüşler yüzünden sürünüyoruz ya...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Handancım kesinlikle .. gayet net özetlemişsin herşeyi. keşke böyle düşünen çok olsa. ya da çok ta dillendirmiyor mu bu insanlar dertlerini yahu . ya da dillendiriyorlar dinleyen yok galiba tatlım

   Sil
 7. Ben de nereden geldiğine çok dikkat ediyorum. Türkiye'de üretilen hep tercihim ama ne yazık ki üretemeyen bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. Her şey ithal.
  Hislerimiz bir.
  Sevgilerle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ezgicim ne güzel bilinçli bir tüketicisin hem de gencecik bilinçli insan :)
   Hislerimiz bir , hisler çoğalsın inşallah. Sevgiler

   Sil
 8. Mercimek pirinç makarna onları marketten alıyorum. Diğer ürünler genel olarak memleketten geliyor. Aldıklarımı da yerli markalardan alıyorum ama kaynağına bakmıyordum açıkçası. Cevizin Şili'den gelmesi ne demek, ne kadar saçma. Kızdım şimdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynadaki Hareket ,
   Ohh mis gibidir memleketten gelenler. Memleket neresi acaba?
   Ben de artık bakıyorum kaynağına, eskiden aklıma gelmiyordu bakmak çünkü aklıma yabancı menşeli olabilecekleri gelmiyordu. Tabii zamanla haberlerde duya duya paranoyaklaştım ve bakmaya başladım:D Ceviz konusunda ben de çok şaşırdım. Yani dökme ceviz sanırsın yerli malı , kimse de sormaz ki aklına gelmez tabii. Ahh yaaa evet kızmaya devam :)

   Sil
 9. Size katılıyorum. İthalat etmeyen ülke olmayacaktır. Ama ihracat etmemiz gereken ürünleri ithal etmek can sıkıcı bir durum. Görüyor, duyuyor, üzülüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arifcim görmeyen, duymayan ve hissetmeyenlere Allah akıl fikir sağduyu versin diyelim. Üzülmen anlaman bile bu evrene çok şey katıyordur. Sizler gibi insanların çoğalması dileğiyle

   Sil
 10. Farklı bir konuya değinmişsiniz. Çok gündeme gelmiyor ancak çiftçi üretim maliyetlerini karşılayamadığı için fiyatlar yüksek. Ondan ithal ürünler piyasada dolaşıyor. Bir süre önce İsrail'den gemilerle pirinç geldi. Yakında Çukurova'yı da bitirecekler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceyhun merhaba çok teşekkürler yorumun için. Özellikle İşletme mezunu iktisadi bakış açısına sahip bir bloggerın konuya iktisadi yönden el atması çok değerli. Ahh Çukurovamız biterse mahvolduk :(

   Sil
 11. Gerçekten cok yazik. Ülkede olan ürünler neden getirilir ben de anlamiyorum.

  YanıtlaSil
 12. Öyle haklısınız ki...öyle içler acısı bir konuya deginmissiniz ki... teşekkür ediyorum...ben de bu konuyla ilgili resmen acı çekenler denim,hicbir anlam veremiyorum olanlara...böylesine verimli topraklara sahip,elverişli mevsim koşullarına sahip bır ülke nasıl olur da tarımsal ürün konusunda kendine yetemez... gerçekten çok şaşırtıcı ve üzücü ...malesef kendi yetiştirdiğimiz ürünün bile tohumu ithal...umarım düzgün önlemler alınır bir an önce ... Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayat Cıvıltısı,
   Öncelikle değerli yorumun için ben teşekkür ediyorum. Düşünen beyinlere, doğaya saygı duyan ve bilinçli tüketen insanlara büyük saygı duyuyorum ve burada fikir beyan arkadaşlarımı gördükçe geleceğe dair hala umut besliyorum :)
   Resmen acı çekiyoruz ne kadar ince bir söz, çığlık gibi. İnşallah önlemler alınır canım.

   Sil
 13. Derya'cığım yorum bırakmıştım diye hatırlıyorum ama teknik bir sorun yüzünden ulaşmadı mı acaba eline? Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müjdecim ben yorumları yeni yayınlıyorum canım işten güçten fırsat bulamadım:( sevgiler ;)

   Sil
 14. Geçtiğimiz günler de facebook da yeşil mercimek torbasının üzerin de Kanada/Yozgat yazıyordu Yozgat'a da el koymuşlar filan diye esprisi yapıldı.Her yeni gün dışarıdan ithal yeni gıdalara açılıyor kapılar sonumuz hayır ola:(
  Elimizden geldiğince yurdum malını tercih ediyoruz ,halk olarak dünya çapında sıkıntı yok bence de nerede sıkıntı orada politikacılar maalesef.
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Örgü Çantam- Hatice,
   Canım evet çok doğru söyledin politikacılar sıkıntı:(

   Sil
 15. Kahve değil ama çayımla geldim Deryacığım:) Birkaç yıl önce aynen bir markette mercimek alırken ben de deliriyordum :)) hangi markaya baksam başka ülkenin. Sonra fasülyede de aynısı olmaya başladı ve yavaş yavaş samana kadar gittik ithalatta biliyorsun. Doğrusunu istersen artık çok takılmıyorum ya da pes ettim diyelim. Ekonomi açısından düşününce farklı tabi olmamalı ama sağlık açısından düşününce burada da yerli tohumlar kullanılmıyor, ilaçlama, gübreleme ne oranda doğru yapılıyor. Kendin yerli tohumdan üretmediğin, fabrika atıklarının karışmadığı su bulamadığın sürece hatta suni gübreye doymamış toprak bulamadığın sürece yazık ki ne yazık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem canım afiyet olsun çayın :) Ya evet toprağı da yavaş yavaş yok ediyoruz. Tohumlar da gitti. :( Keşke bir sihirli değnek olsa endüstriyel tarım ve rant politikaları dönemleri öncesine gitsek:( Birgün bu toprak dehşet kızacak bize :( sevgiler canım

   Sil