25 Nisan 2016 Pazartesi

Koku ve Edebiyat Söyleşisi - Vedat Ozan bölümüGeçen cumartesi gittiğim söyleşinin konusu "KOKU ve EDEBİYAT" tı. Uzun zamandır İzmir'e gelmesini beklediğimiz koku uzmanı Vedat Ozanın da konuk olduğu söyleşiden bir derleme hazırladım. Vedat Ozan'dan "KOKULAR KİTABI" na imzamı da aldım.Vedat Ozan'ın konuşmasından birkaç satır:


Koku


Kitabında da bahsettiği bebek anne kokusu konusuna  değindi:

Anne karnında herşey bedavaydı ve güvenliydi. Karanlıkta, dış tehlikelere karşı korumalı bir ortamda,  boğuk sesler ve anne kalbinin ritmi vardı. Ancak dışarıya çıkar çıkmaz büyük bir travma yaşar bebek. Yoğun ışık, sesler tiz ve kalp ritim sesi yok. Karnı doymak zorunda ama onu besleyebilecek bir şey nerede. Gözler de net görmez. İşte bu an "KOKU" hayat kurtaran temel duyu.Annenin memesindeki kokuyla plesantadaki koku aynıymış. O yüzden bebekler memeye ulaşabiliyorlar yani anne memesine doğru yönelebiliyorlar.
Eğlenceli bir koku testi de yaptık. Yani burnumuz olmadan tatları ayırt edemiyoruz bunu ispatlayalım dedi herkese minik portakal renginde şekerler dağıttı. Koklayın dedi şekerleri. Ne kokuyor ? Hepimiz "kokmuyor" dedik. Tabii ablam haricinde :) Akıllım , "portakal kokuyor portakal" diye emin tavırlarla çıkıştı. Önümüzdekiler şoktaydı dönüp ablama "kokmuyor" bu yahu dediler.
Zaten yüz ifadelerimizden anlaşılıyor. Ben" bu ne ya alla alla kokmuyo" tavırlarındayım, ablamsa hala aynı sırıtık ifadede:) ahahah :)

Ablam sonra "ay pardon elimde klorak kokusu kalmış" dedi. :D Bir an için korktum burnumun reseptörlerinde sorun var sandım.

Neyse devam edelim :) Vedat Bey dedi ki "Şimdi burnunuzu kapatın ve şekeri çiğneyin" tadı nasıl dedi  "sadece şekerli" dedik başka bir ayırım yapamadık. Burnunuz açın dedi. O anda herkes gibi ben de portakal tadı bekliyordum ama meğer "kavun" luymuş . İşte tat ayrımı bile kokuyla ilişkili.


Cinsel açıdan da koku çok önemli bir faktör. Şu anki durumda bazal kokularımız deterjanlardan parfümlerden dolayı pek bir hissedilir durumda değil. Ama eski çağlarda vücut kokuları eş belirleyici rol oynuyor. Özellikle türün devamlılığı için genetik olarak uzak olan partnerlerin kokusu çekici geliyor.

Bu kadar yeterli uzatmayacağım postu.:) Daha sonra Kokular Kitabı na post yapacağım. Oradan müthiş alıntılar koyacağım postuma ;)


Vedat Ozan'ın müthiş bir konuşma kabiliyeti var. Bir cümle kuruyor upuzun, hiç ıı-lamadan , ses tonu dinletiyor kendisini.
Sevgiler ..

58 yorum:

 1. Ay kitabı da merak ettim, onu da yorumla hemen. Koku ne ilginçtir ya. ben de bazen oturup düşünürüm koku üzerine (işim yokmuş gibi,böyle garip huylarım var) hani bazen bi koku insanı çoook eskilere götürür ya, işte o çok ilginç.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilekcim kitabı yorumlayacağım ama bir müddet sonra azıcık daha sindireyim içime çekeyim ohh :D olsun ya düşünmek iyidir. evet çünkü koku beyinde depolanıyor. ve 100 yıl sonra da o kokuyu duysan duygusuyla birlikte hatırlıyorsun. ne güzel :) bu doğada aykta kalabilmemiz için gerekli bir durum

   Sil
 2. suanda kokular ile insanları tanıyamıyoruz gerçektende çünkü kremler, parfümler, terlememek için yapılan operasyonlar, pudralar.. hepsi gerçek tenimizi, gerçek kokumuzu aldı götürdü bizden.. böyle söyleşilerde yer almak ne çok keyif veriyor ve farkındalığı arttıyor değil mi bende çok seviyorum böyle fırsatları değerlendirmeyi, iyi haftalar :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. birdefnemasalı
   valla ben de bazal koku dönemlerinde olmayı isterdim.hem de nasıl keyifli, teşekkür ederim cnım sana da iyi haftalar

   Sil
 3. Ben de kitap kokularına çok meraklıyımdır... :) Neden oda parfümü yapmıyorlar ki öyle? :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Siteye girebilmeniz lazım... mailinize baktınız mı?

   Sil
  2. Mert aslında vr böyle kokular. Kurumsal çalışmalar yapılıyor. Mesela bir mobilya dükkanına giriyorsun ağaç odun kokusu alıyorsun, kahveciye giriyorsun (ünlü kahveciler) yoğun khve kokuları alıyorsun. buralar pazarlama stratejisi gereği kokulandırılıyor. kitap kokusu da var ama tekil kullanıcı olarak bulman zor.

   Sil
 4. Ablana çok güldüm Deryaa ahahaa :)) Klorağa nasıl bağladı portakal kokusunu ahahahaaa :))
  Zeki kadın vesselam...

  Bu kitabı duyuyordum ama içeriğini tam olarak bilmiyordum. Ön anlatımlarından oldukça ilginç bir kitap olduğu hissine kapıldım...
  Hadi anlat bir an evvele de merakımızı giderelim...

  Bir şey daha.... Şu imza günleriniz yok mu beni çıldırtıyor ahahaaa :)) Ben de istiyorum burda imza günleri, söyleşiler yaaaaa :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şebnemcim ahaha ben de çok güldüm :) Dedim kloraktan gevşemiş biraz yaylar :D
   Oldukça ilginçten de fazlası bence;) yahu sen de izmirdesin ben de . sen izmirin neresindesin. beni istanbulda mı sandın kiii :D

   Sil
  2. Ahhh canım benim keşke İzmirde olsam :)) Koşa koşa gelirim yanınıza, hadi toplaşın İzmirliler derim.
   Ben Balıkesirdeyim.. Yakın sayılırım sana yine de :))

   Sil
  3. şebnemcim aaa ben seni niye izmirli olarak tayin ettim ki kafamda ahaha :) olamaz hayııırr sen izmirli olmalısın bana ne :) ya tüh keşke burada olsaydın ^^

   Sil
  4. İzmirli say sen beni yine de:) Üniversiteyi orada okudum, ilk çalışma yıllarım da canım İzmirimde geçti :)))
   O sebeple enerji tutuşumuz ;)

   Sil
  5. Ha şimdi oldu Şebnemcim :D ben diyorum var sende bi İzmirlilik ahaha :D

   Sil
 5. Güzel bir söyleşi olmuş
  Test çok ilginçmiş :)
  Ablan beni güldürdü belli ki çok eğlenmişsiniz :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Esmnurcum evet güzel bir testti ve eğlenceliydi.
   Beni de çok güldürdü :D

   Sil
 6. Ben de yazınızdan sonra burnumu kapatıp, ağzıma kokulu birşey attım. Gerçekten de koklamayınca anlaşılmıyormuş doğru düzgün tadı. ÇOk entersan Demir Hanımcığım :)
  Kitaptan alıntıları merakla bekliyorum.Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ah hanfendiciğim ne güzel hemen uygulamışsınız :D İnşallah ona bir post hazırlayacağım. Ama güzel birşey hazırlamak istiyorum becerebilirsem.
   Teşekkürler canım sevgiler

   Sil
 7. Sonunda tanışmışsın. :D Kokular kitabını merak ettim. Yedikten sonra demek ki koku farkediliyor. Bunu bazen be yemeklerde fark ediyorum. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlknurcum evet yedikten sonra değil de burnun koku alıyorsa tadı ayırt edebiliyorsun.

   Sil
 8. Her gün sayende yeni şeyler öğreniyoruz ablacığım :)

  YanıtlayınSil
 9. Süskind'in ''Koku'' sundan sonra ikinci bir koku kitabı.
  Dur bakalım ne çıkacak..
  Eşek bayıltan çiçeğiyle dana kaçıran özünü birbirine karıştırıp koku yapıcam. Bakalım nolcak.. Ya çok çekici olursam ? Vay banaaa.... Yok yok..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Syrakusa
   Aman neyse ki bu öyle roman felan değil :)
   Çok çekici olursan ülkeden sınır dışı ederiz seni :D

   Sil
 10. Kokular insana zamanda yolculuk bile yaptırır.

  YanıtlayınSil
 11. Anne kokusu olayının aslını öğrenmiş olduk iyi oldu. Yalnız klorak kokusu kısmına çok güldüm. Hatta aklıma bir arkadaşım geldi, klorakla o kadar haşır neşir ki doğum gününde biri şaka olsun diye klorak almıştı hahaha. Kitabı çok merak ettim. İçinde kimbilir bilmediğim daha neler vardır. Bir tane de ben istiyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nazcım ciddi misin hediyeye bak :)
   Bilmediğimiz o kadar çok şey var ki kitapta

   Sil
 12. Gerçekten çok ilginç bir konu, tanıttığın için çok teşekkürler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Müjdecim okuduğun için ben teşekkür ederim canım <3

   Sil
 13. Faydalı bir söyleşi olmuş. Koku tat almayla yakından ilişkili tabii.

  YanıtlayınSil
 14. bebekle ilgili anlatım çok duygulandırdı beni.. Kokunun mucizevi etkisi için ne güzel bir örnek..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Nahidecim aynen ben de çok duygulandım. Mevlam nasıl da güzel sistem kurmuş dedim ^-^

   Sil
 15. Koku alma yetim çok gelişmiştir benim. İyi mi kötü mü bilmiyorum çünkü dünya çok güzel kokan bir yer değil her zaman. Ben farkındayım kokuların ama insanlar genelde farkında değiller onu görüyorum etrafımda. Ama ister farkında olsunlar ister olmasınlar içgüdüsel olarak kokular kararlarımızı etkiliyor. Mesela genetik olarak benzerimizi çekici bulmamamızı sağladığını öğrendiğimde çok şaşırmıştım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kadriyecim ah evet canım şu kötü kokular ıyy maalesef ben de çok muzdaribim keşke koku almasam dedğim olmuştur. Ama faydalıdır elbette

   Sil
 16. kokular benim de çok ilgimi çekiyor , müthiş bir buluşma olmuş ayrıca :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitp Eylemi
   Gerçekten çok iyi oldu. İzmire gelmiyordu sinir oluyordum sonunda oh be :D

   Sil
 17. Beklediğin oldu ne tatlı.
  Okuyunca düşündüm de kokulara takıntılı tanıdığım olmamış hiç, yabancı ve dikkat çekici geldi bu seçimin bana.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yazdan Kalan
   Burcucum ahh eveeeet sonunda :D
   Hımm evet yaa dur bakalım daha nelerle karşılaşacaksın hayatta :D

   Sil
 18. Araştırmalar doğruluyor ki bebekler anne kokusunu almazsa ölüm oranları daha fazla.Koku dünyası benide çok etkiler.Kitaptan kitaba koşuyorsun Derya'cım ne şans.İmzalı olunca sanki sadece sana yazılmış hissi uyanıyor insanda.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merihcim
   Evet anne kokusu mucize . Bu aralar öyle oldu Merihcim şansım imzalı imzalı güzel kitaplarım oldu. Yani seviyorum Yazarlarla karşılaşmayı imzalarını almayı. O zman onları gerçek görüyorum. Yani benden senden biri , bir dost , daha bir şevkle okuyorum. Yorulup ayağına geliyor bir de imza veriyor bunlar çok saygıdeğer davranışlar benim açımdan.

   Sil
 19. Araştırmalar doğruluyor ki bebekler anne kokusunu almazsa ölüm oranları daha fazla.Koku dünyası benide çok etkiler.Kitaptan kitaba koşuyorsun Derya'cım ne şans.İmzalı olunca sanki sadece sana yazılmış hissi uyanıyor insanda.

  YanıtlayınSil
 20. Aynı zamanda ben de bir ablayım ablalara selamlar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merihcim ben de abla olmayı çok isterdim yaa :) neyseki ablamla aramızda 2 yaş var bazen rolleri değişiyoruz iyi oluyor :D
   ablalara selam olsun, iyi ki varlar. kendilerini anne bile sanabiliyorlar bu çok çok hoş oluyor ikinci annelerimiz ^.^

   Sil
 21. İlginç bir kitapmış. Not alındı :)) Yazar buluşmaları da ayrı güzel :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kağıt Salınca,
   Evet çok ilginç hem de çok.
   Yazarlar böyle çok sıcak geliyor bana da, daha bir duygusal bağ oluşuyor.

   Sil
 22. Ha ha ha gülmekten catladim. Diyafram kalmadı canikom.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. aaa ablam gelmiş :D biliyom biliyom yanımda çatladın zatiii :D

   Sil
 23. Canım kardeşim benim iyi ki varsın. Gülmekten yazamıyorum la.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. az kalsın ölecediin gııı gülmekten ahahah :D

   Sil
 24. Klorak ne olaki diye taa yazının sonuna kadar geldim. Öğrendim sonunda. Yazı çok hoşuma gitti ama kesmedi. İkinci yazıyı bekleyeceğiz artık. Ama Deryacım şimdi ilk bir haber verdin yazar İzmir'e gelecek diye, sonra gittik dedin. Toplu bir yazıda ilerleyen günlerde yazacağım dedin. Yazıyı bu gece yakaladım. Ama devamı gelecek diyorsun. :) Biz küçükken et parçası alır kediye koklatır sonra geri çekerdik. Garibim zıplar dururdu kokuyu alınca kocaman kocaman miyavlar daireler çizerdi etrafımızda... Başkada bir şey demiyorum. :))
  Burnu kapatıp bir şeyler yemeye çalışmak çok fena kulak kısmına işkence gibi :)) Plesanta kokusunu bilmiyordum ilginç buldum. Kitap notlarını da merakla bekleyeceğim. Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Zülalcim
   Ahaha:) kıyamam yaa ah biz İzmirliler böyle çekirdeğe çiğdem çamaşır suyuna Klorak ( bu bir İzmirli üretici) deriz. Herkesin de bildiğini varsayarız. Domestos kullanırız ama hep Klorak deriz . Selpak gibi olmuş bizim için :D Hay Allah çocuk milleti işte kediciğe acıdım :D
   Sağol canım sevgiler <3

   Sil
 25. Ne kadar hoş, çok ilginç bir konuşma olduğuna eminim, resimleriniz de çok güzel bu arada, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. eren o,
   gerçekten ilginçti. çok teşekkür ederim sevgiler ;)

   Sil
 26. Ne güzel bir söyleşi olmuş.
  Basit bir konu sanılıyor ama neler çıkıyor altından. Vedat Bey'in ses tonunu merak edip şu videoyu buldum, "neler var hiçbir şey bilmiyorum" dedirtti bana.
  http://www.haberturk.tv/programlar/video/acayip-isler-askin-kokusu-delirten-asklar-ve-asik-padisahlar-1/112426

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. de kubad,
   canım süpersin gidip bulmuşsun . ya evet daha neler neler var bilmediğimiz o kadar değişik şeyler ki ;)

   Sil